Amerİka’da Staj Nedİr ?

Amerİka’da Staj Nedİr ?

Internship, üniversiteden yeni mezun olacak öğrencilere ya da mezuniyetinden 1 yıl geçmemiş adaylar için Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 aydan 12 aya kadar staj yapma imkânı veren bir maaşlı veya maaşsız staj programıdır.


Trainee ise üniversite/yüksekokul mezuniyetinden 1 yıl geçmiş ya da sektör tecrübesi 5 yıldan fazla lise mezunu adayların Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 aydan 18 aya kadar staj yapma imkânı veren bir maaşlı veya maaşsız staj programıdır.


Bu program sayesinde, aday okuduğu bölüm üzerine Amerika’da bir iş deneyimine sahip olacak, Amerikan kültürünü, iş ortamını tanıyacak ve konuşma dilini geliştirme fırsatı bulacaktır. Siner Danışmanlık bu programı, ABD Dışişleri Bakanlığının izni ile yetkilendirilmiş Program Sponsorlarının işbirliğiyle gerçekleştirmektedir.


Programa belli bir başvuru tarihi olmamakla birlikte, tavsiye edilen başvuru zamanı staja başlanmak istenen tarihten 6 ay öncesidir. Staj Programı popüler bir program olduğu için bu zaman diliminde adaya kontenjanın sağlanması, uygun şirketin bulunması, gerekli yasal evrak prosedürlerinin zamanında yerine getirilmesi için kurumumuz tarafından tavsiye edilmektedir.

 Bu Program Sayesinde;


Stajyerler, staj yaptıkları kurum bünyesinde işletme içi mesleki eğitime tabi tutulurlar. Staj süresinin sonunda stajyerin görev aldığı kurum / işletme, gerçekleştirdiği değerlendirmeye bağlı olarak stajyeri belgelendirir.


Uzun dönem staj programları rotasyon gerektirir. Mesela 18 aylık turizm staj programında, kuruma ve stajyerin profiline göre değişmekle birlikte, 3-4 aylık periyotlar halinde rotasyon şeklinde gerçekleşmektedir.


 Program İçeriği;


a. Pratik Eğitim:

Öğrenilen bilgileri pratiğe dökebilme bu programın başlıca amacıdır. Bu yüzden stajyerler çalışmalarında daha verimli olabilmeleri açısından işvereni tarafından gerektiğinde finans, pazarlama ve ticaret konularında bile bir eğitime tabi tutulabilir.


b. Oryantasyon:

İşverenin firmadan bir yetkili size küçük çapta bir oryantasyon verir. Ayrıca sponsor, sizi iş yerinizde ziyaret ederek bir oryantasyon verebilir.


c. Raporlar:

Kısa dönem programlarına (6 ay) katılan stajyerlerin dışında tüm stajyerler programları süresince 1 tanesi programın ortalarında 1 tanesi de programın sonlarına doğru olmak şartıyla 2 adet rapor hazırlar ve program tecrübelerini belirtirler.


d. Özel Projeler:

Sponsor firma, tüm stajyerlerin özel projelerde yer almasını desteklemektedir. Bu projeler bir araştırma projesi de olabilir, aktif olarak çalışarak yer alabileceğiniz bir proje de olabilir. Bu proje dâhilinde de stajyerden rapor istenebilir.


e. Bağımsız Çalışma:

Gerek sponsor gerekse işveren, stajyerin her alanda kendini geliştirmesine yönelik çalışmaları desteklemektedir.


f. Seminerler:

Sponsor firma yıl içinde seminerler düzenleyebilir. Bu seminerler hakkındaki tüm bilgiler stajyere seminerden önce gönderilmektedir. Bu seminerler; araştırmalar, üniversiteler ve kültürel gezileri içerebilir. Bu seminerlere stajyerin katılması zorunlu değildir; ama tavsiye edilir.


Konaklama:

Kısa süreli programlar haricinde, zorunda olmasalar da genelde işverenler konaklamayı sağlamaktadır. İş yerleştirmesine bağlı olarak konaklama tipi de değişebilir ama konaklanacak yer Amerikan kültürüne ve standartlarına uygun olmaktadır.


 Program Şartları:


1. Adayın programa katılabilmesi için yaş aralığı 21-34’tür.


2. İngilizce konuşma seviyesi en az Orta (Intermediate) seviye olmalıdır.


3. Programa yılın her zamanı başvurular açıktır.


4. Staj yapmak istenen alanda mezuniyet diploması ya da 5 yıllık iş tecrübesi.

 Başvuru için Gerekli Evraklar:


1) İngilizce Öğrenci Belgesi - Mezun öğrenciler için diploma


2) Onaylı not çizelgesi/transkript (2 adet, 1’i kapalı zarfta)


3) İngilizce Özgeçmiş/CV - Resim vesikalık ve profesyonel giyimli olmalıdır.


4) Niyet mektubu ( Cover Letter)


5) Siner Danışmanlık tarafından mülakat.


6) Video CV (Örneği Siner Danışmanlık tarafından verilecektir.)


7) Sponsor veya İşveren tarafından mülakat.

 Programın Tamamlanması ve Sponsor Tarafından Sonlandırılması:


Sponsor firma stajyerlere program sonunda bir katılım belgesi sunmaktadır. Stajyerler kuralları ihlal ettiğinde veya izinsiz olarak iş yerinden uzun süreli ayrıldığı takdirde sponsor tarafından programdan çıkartılabilirler ve vizeleri iptal edilebilir.


Bu durumda stajyer sponsora 30 gün içerisinde yeni ve program kurallarına uygun bir işyeri göstermelidir. Eğer gösteremiyorsa mümkün olan en kısa sürede ABD'yi terk etmelidir.

 2 Yıl Kuralı (2 Year Rule)


Internship ve Trainee adayları 212E maddeli karara, yani 2 yıl ikamet uygulamasına tabidirler. Bu onların, Amerika'daki stajlarını tamamladıktan sonra Amerika'ya geri dönebilmeleri için en az 2 yıl kendi ülkelerinde ikamet etmeleri anlamına gelmektedir.


 Kurallara göre 2 Yıl ikamet uygulaması ancak şu durumlar oluştuğu zaman gerçekleşir:


a) Stajyerin Amerika'daki kalış süresi ve stajı kendi devleti tarafından finanse ediliyorsa;


b) Stajyerin staja katıldığı alan kendi ülkesindeki "az bulunan meslekler" listesinde yer alıyorsa, stajyer için ‘‘2 Year Rule’’ geçerlidir.Amerika da Staj programı, başvuru, vize işlemleri ve program ücretleri hakkında daha detaylı bilgi ve aklınızdaki sorular için ofisimizde bizi ziyaret edebilir, telefonla + 90 312 418 93 93 veya info@sineregitim.com adresinden bize ulaşabilrsiniz …