ALMANYA'da STAJ Nedir ?

ALMANYA'da STAJ Nedir ?

Türkiye’de üniversitelerin Lisans/Yüksek Lisans ara sınıflarında halen okuyan, yeni mezun olacak öğrenciler için Almanya’da yaz tatilinde veya mezuniyetine yakın tarihte, staj yapma imkânı veren bir programıdır. Maaşlı staj imkânı bulunmakla beraber çoğunlukla maaşsız staj pozisyonları bulunmaktadır.


Almanya’da Staj, adaya kariyeri için ilgili alan becerileriyle birlikte çok değerli kültürel bir tecrübeyi yaşama imkânı vermektedir. Bu programla aday okuduğu bölüm üzerine Avrupa’da bir iş deneyimine sahip olacak, Avrupa kültürünü, iş ortamını tanıyacak ve konuşma dilini geliştirme fırsatı bulacaktır. Siner Danışmanlık bu programı, Federal Almanya İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun izni ile yetkilendirilmiş Program Sponsorlarının işbirliğiyle gerçekleştirmektedir.


Programa tavsiye edilen başvuru zamanı staja başlanmak istenen tarihten en az 6 ay öncesidir. Staj Programı popüler bir program olduğu için bu zaman diliminde adaya kontenjanın sağlanması, uygun şirketin bulunması, gerekli yasal evrak prosedürlerinin zamanında yerine getirilmesi için kurumumuz tarafından erken başvuru tavsiye edilmektedir.


 Almanya’da adaylarımıza 2 farklı program sunabiliyoruz:


1) Almanya’da Staj Programı (ASP)

Bu program; Almanca eğitim almış adayın, Alman İş ortamını ve toplumunu ilk elden görerek, dilsel ve profesyonel becerilerini daha üst seviyeye çıkarmasını hedeflemektedir.


Mülakatlar Almanca yapılmaktadır. Staj Programı 3 aya kadar olabilmekte ve tam zamanlı çalışma gerekmektedir(haftada 30-40 saat). Eğer Staj Programı adayın mezuniyeti için gerekliyse ve bunu belgelendirebilirse süre 3 aydan uzun olabilir.


Staj programında her adayın profesyonel, akademik geçmişi ve kariyer hedefleri göz önüne alınarak uygun kurumlara ve şirketlere yerleştirilmesi amaçlanmaktadır.


Her staj yerleşimi birey esasına göre yapılır ve her meslek sahasında staj yapmak mümkündür. Bu sebeple adayın stajla ilgili kariyer hedefini ve bu programa katılma motivasyonunu açıkça belirterek, önceki iş deneyimi ve becerilerine gerçekçi bakarak hareket etmesi tavsiye edilmektedir.


 Almanya’da Staj Programı(ASP) Uygunluk Şartları


1. Bölümle ilgili alanda staj tamamlama talebi

2. En az B2 seviye Almanca bilgisi

3. Bir Üniversiteye/Yüksekokula kayıtlı olmak

4. En az 4 yarıyıl(sömestre) bitirmiş olmak (2-4 sınıflar)

5. 18-30 yaş arası olmak

6. Bölümle ilgili profesyonel deneyim artıdır.(Türkiye’de staj, iş ya da gönüllü hizmet)2) Berlin Genç Girişimci Programı (BGP)

Bu program tüm dünyadan adaylara buluşların, girişimciliğin ve Almanya’ nın başkenti Berlin’de genç ve girişimci bir şirkette stajlarını tamamlayabilmeleri için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.


Program adaya dinamik bir iş ortamında, önemli deneyimler kazandırarak, genç bir şirkette staj olanağı sunmaktadır. Yüksek derecede girişimcilikle ilgili ve profesyonel iş deneyimi kazanmak isteyen adaylara, inovatif ve hızlı büyüyen bir şirkette staj pozisyonu sunmak programın hedefidir.


Mülakatlar İngilizce yapılmaktadır, fakat başlangıç seviyede olsa Almanca bilgisi Berlin’de ki günlük yaşam için gerekli olabilir. Staj Programı 3 aya kadar olabilmekte ve tam zamanlı çalışma gerekmektedir(haftada 30-40 saat). Eğer Staj Programı adayın mezuniyeti için gerekliyse ve bunu belgelendirebilirse süre 3 aydan uzun olabilir.


 Berlin Genç Girişimci Programı(BGP) Uygunluk Şartları


a) Genç, yenilikçi ve girişimci bir şirkette staj tamamlama talebi


b) Akıcı seviye İngilizce – Berlin’de ki günlük yaşam için Almanca bilgisi faydalıdır.


c) Bir Üniversiteye/Yüksekokula kayıtlı olmak


d) En az 4 yarıyıl(sömestre) bitirmiş olmak (2-4 sınıflar)


e) 18-30 yaş arası olmak


f) Bölümle ilgili profesyonel deneyim artıdır.(Türkiye’de staj, iş ya da gönüllü hizmet)


Konaklama: Adayın konaklama talebine bağlı olarak sponsor kurum tarafından ayarlanabilir ve. Stajın bulunduğu şehre göre konaklama tipi de değişebilir. Tavsiyemiz en uygun konaklama biçimi olarak oda kiralamaktır.


 Başvuru ve Yerleşim Süreci Başvuru için Gerekli Evraklar


1) İmzalı Başvuru Formu


2) Sponsor kurumun evrakları


3) İngilizce Özgeçmiş/CV


4) ‘‘ASP’’ için Almanca Özgeçmiş ‘‘(Lebenslauf)’’


5) Üniversiteden alınan İngilizce Transkript


6) Motivasyon Mektubu (Statement of Motivation)


7) Pasaportun fotoğraflı kimlik kısmının kopyası


8) 1 adet İngilizce Referans Mektubu (Akademik ya da Profesyonel olabilir)


 Programın Tamamlanması veya İhlali Durumları:


Staj programına Mayıs yada Haziran’ın ilk haftası başlayan adaylar için, Sponsor kurum Berlin’de bir oryantasyon semineri düzenlemektedir.


Katılımcılar seminere ücretsiz katılabilmektedir. Tüm katılımcılara; kültürel farklılıklar, işyeri kültürü, konaklama bulma ile ilgili, ‘‘Almanya’da yaşam ve iş dijital elkitabı’’ verilmektedir.


Sponsor firma, başarılı bir program sonunda eğer okul için gerekliyse, stajyerlere staj tarihi, şirket ve çalışılan saatleri belirten bir katılım belgesi sunmaktadır.


Stajyerler kuralları ihlal ettiğinde veya izinsiz olarak iş yerinden ayrıldığı takdirde sponsor tarafından programdan çıkartılabilirler ve vizeleri iptal edilebilir. Böyle bir durumda aday mümkün olan en kısa sürede Almanya'yı terk etmelidir.