WAT HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

WAT İŞ İMKANLARI

img

State:
City:

California,
Visalia

Company:

Sequoia &Kings Canyon National Parks

Position:

Park Guest Satisfaction

Per Hour:

$10.50 / Hour

Housing:

$25 / Weekly

İŞ LİSTESİ
img

State:
City:

Texas,
Corpus Christi

Company:

Deep Splash

Position:

Sales Representative

Per Hour:

$8.50 / Hour

Housing:

$100 / Week.

İŞ LİSTESİ
img

State:
City:

Hawaii,
Lahaina

Company:

Hyatt Residence Club Maui

Position:

Service Attendant

Per Hour:

$12.00

Housing:

$100 / Week.

İŞ LİSTESİ
img

State:
City:

Utah,
Park City

Company:

Hyatt Park City

Position:

Service Attendant

Per Hour:

$12.00

Housing:

$100 / Week.

İŞ LİSTESİ
img

State:
City:

Montana,
Babb

Company:

Glacier Trailhead Cabins

Position:

Housekeeping

Per Hour:

$8.15

Housing:

$20/ Week.

İŞ LİSTESİ
img

State:
City:

Florida,
Santa Rosa Beach

Company:

Goodwill Retail Store

Position:

Processor,
Cashier

Per Hour:

$9.00

Housing:

$110/ Week.

İŞ LİSTESİ
img

State:
City:

Michigan,
Acme

Company:

Grand Traverse Resort

Position:

Resort Employee

Per Hour:

$9.50

Housing:

$70/ Week.

İŞ LİSTESİ
img

State,
City:

Montana,
Missoula

Company:

Sleep Inn

Position:

Housekeeping

Per Hour:

$9.00

Housing:

$75/ Week.

İŞ LİSTESİ
img

State,
City:

New York,
Montauk

Company:

Gurney’s Montauk Resort

Position:

Resort Employee

Per Hour:

$10.00

Housing:

$125/ Week.

İŞ LİSTESİ
img

State,

City:

Alabama,

Daphne, Loxley, Fairhope

Company:

McDonalds

Position:

Crew Member

Per Hour:

$9.00

Housing:

$160/ Week.

İŞ LİSTESİ

WAT HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

 HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


Bu bölüm de sizlere WAT (Work And Travel) başta olmak üzere birçok konuda bilginin ‘doğrusu’ verilecektir. Bu alanda ki temel gayemiz eksik bilgiyi ya da bilgi kirliliğiyle öğrencileri bunaltan ya da yanlış yönlendiren kişi, kurum ya da internette dolaşan ama güncelliğini yitirmiş olan bilgilere karşı manifestodur.


Bizlere e-posta, telefon ya da sosyal medya yoluyla sıkça sorduğunuz soruları derledik ve sizlere soru-cevap bölümü oluşturduk.


 1. Ön Lisans (2 Yıllık) öğrencileri WAT’a katılabilir mi ?


Evet katılabilirsiniz AMA bölümünüzün 4 yıllığa tamamlanabilen bir bölüm olması gereklidir. Yani okuduğunuz 2 yıllık üniversite bölümü DGS ile 4 yıllığa geçiş yapmanıza izin veriyorsa sizler de katılabilirsiniz.

 2. Yüksek Lisans öğrencileri WAT’a katılabilir mi?


Evet katılabilirsiniz AMA tez dönemi öğrencileri hariç. Ders döneminde olan yüksek lisans öğrencileri programa katılabilirken, tez dönemi öğrencileri programa katılamazlar.

 3. Hazırlık öğrencileri WAT’a katılabilir mi?


Bölümünüz fark etmeksizin hazırlık yılınız dâhil olmak üzere her sınıfta programa başvuru yapabilirsiniz.

 4. Son sınıf öğrencileri WAT’a katılabilir mi?


Evet katılabilir AMA son sınıf öğrencilerinin vize onaylanma oranının ara sınıf öğrencilere nazaran düşük olması bilinen bir gerçektir. Bu durum Amerikan Konsolosluğunun/Elçiliğinin öğrencinin Türkiye’ye geri dönme konusuna ikna olmasıyla alakalıdır. Örneğin İngilizce seviyesi iyi, not ortalaması yüksek olan bir öğrenci iseniz vize onayı alabilme ihtimaliniz bu oranda artar. Mezuniyet sonrası Türkiye’de çalışacağınız iş yeriniz belli ise bu durumu kanıtlayabilmeniz ya da yüksek lisans programına devam edecekseniz bu durumu kanıtlayabilmeniz bu oranı artıracak etkenler arasındadır.

 5. Daha önce WAT yapmamış bir öğrenci direk Self Work And Travel yapabilir mi?


Birçok öğrenci bize ulaşarak ‘‘XXX kişisi/şirketi ilk kez WAT’a gideceksen Self WAT yapamayacağımızı söyledi’’ gibi cümleler kuruyor. Siner Danışmanlık olarak böyle bir kısıtlamamız yoktur. İşverenini bulan herkes daha önce programa katılmamış olsa bile Self WAT’a başvurabilir. Self Programında ki yoğun talep nedeniyle kontenjanlar erken dolabilmektedir bu yüzden erken kayıt yapılması öğrencilere tavsiyemizdir.

 6. Yabancı Uyruklu öğrenciler programa katılabilir mi?


Teorik olarak evet başvurabilirler AMA öğrenci daha önce Avrupa ya da Amerika da bulunduysa, GANO 2.00’ın üzerinde ve İngilizceleri en az orta (Intermediate) seviye ise vize onaylanma oranı artacaktır. Bu kıstaslardan birine sahip değilse yabancı uyruklu öğrencilerin kendi ülkelerinden başvurması tavsiyemizdir.

 7. Genel Akademik Not ortalaması 2.00 altı olan öğrenciler başvurabilir mi?


Evet başvurabilir. Not ortalaması çok şeydir ama her şey değildir. 1.40 ortalama ile vize alan öğrencimiz de oldu 3.30 da vize alamayan da. Not ortalamasının yüksek olması vize alma konusunda size ciddi avantajlar sağlar. Öğrencilerimize her zaman tavsiyemiz özellikle vize önce ki güz döneminde transkriptlerinde ki ortalamaları olabildiğince yüksek tutmalarıdır.

 8. İngilizce seviyenizin düşük olması WAT’a katılmada engel midir?


En az orta seviye de İngilizce konuşabilmek WAT öğrencilerinden beklenen seviyedir. Sonuçta programın tabiatı gereği işvereniniz, iş ortamınız ve müşterileriniz/muhataplarınız İngilizce konuşacak. Ama bu İngilizceniz yoksa direk ret alırsınız demek değildir. Siner Danışmanlık seviyenize göre size işler sunmaktadır. İyi İngilizce seviyeli öğrencilere mülakatlı işleri önerirken İngilizcesi olmayan öğrencilere mülakat istemeyen işleri sunmaktayız.

 9. X Şirketinin vize aldırma oranı neredeyse %100 imiş, peki sizin oranınız kaç?


Google > Youtube > Çiftlik Bank – Bu kadar İnsan ‘Kandırılmış’ Olamaz videomuzu izledikten sonra geri geliyoruz buraya

Sevgili öğrenciler hiçbir şirket size vize garantisi veremez, şirketler size önceki yıllarda ki tecrübelerini aktararak yol gösterebilir, vize mülakatına hazırlayabilir, evrak takiplerinizi yaparak doğru ve eksiksiz evraklarla mülakata girmenize yardımcı olabilir. Mülakata girdiğiniz de konsolosluk görevlilerinin ekranlarında hangi şirketle gittiğiniz vizenin onaylanmasını etkilemez. Vizeyi alan sizlersiniz, vizenin onaylanması kişisel profilinize, not ortalamanıza, İngilizce seviyenize ya da hepsinin ortalamasına bağlı olabilir ama X şirketi sayesinde değil. Kendinize inanın! Amerikan Konsolosluğunda çalışan tanıdığımız var hallediyoruz gibi asılsız söylemlere kesinlikle itibar etmeyiniz.

 10. WAT Programında konaklama hizmeti veriyor musunuz?


Siner Danışmanlıkta bütün işlerimiz istisnasız konaklamalıdır. Konaklamasız işlere öğrencilerimizi göndermiyoruz. Konaklamanın türü gittiğiniz şehre ve işinize göre müstakil ev, apartman dairesi, motel ya da yurt olabilir.

 11. Siner Danışmanlık neden diğer şirketlere nazaran daha ucuz?


Siner Danışmanlık sektörde 14 yılını aşmış her yıl yüzlerce öğrenciyi WAT’a gönderen bir şirkettir. Birden fazla sponsorla anlaşmalı olduğu için uygun ücretlerle programı sunabilmektedir. Butik yapısı, reklam harcamaları ve diğer harcamalarını kısıtlı seviye de tutan SİNER, bu maliyetleri öğrencilere yüklememektedir, öğrenci dostu fiyat politikasını bu sayede devam ettirebilmektedir. Bizi size en iyi anlatacak reklamımız geçtiğimiz yıllarda bizimle Work and Travel deneyimlemiş öğrencilerimizdir. Sizden Gelenler bölümüne girerek öğrencilerimizin program ve şirketimiz hakkında ki detaylı yorumlarını görebilirsiniz.
Aklınıza takılan daha fazla soru ya da almak istediğiniz herhangi bir bilgi için hemen bizi arayın : +90 312 418 93 93